Niebezpieczeństwa związane z badaniem wzroku online

Badanie wzroku online może wydawać się wygodnym sposobem na sprawdzenie swojej wizji lub uzyskanie recepty na okulary, ale uwaga, te testy nie są wszystkim, do czego są podnoszone. W rzeczywistości mogą być nawet niebezpieczne.

Czym tak naprawdę jest badanie wzroku online?

Badanie wzroku online nie jest właściwie badaniem wzroku w ogóle, ale po prostu testem wizji lub wzroku - i to częściowym testem. Jego celem jest zmierzenie ostrości wzroku i błędu refrakcji (krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu) oraz określenie recepty na okulary - czyli mocy soczewki potrzebnej do skorygowania błędu refrakcji w Twoim wzroku.

Biorąc pod uwagę, że nie ma nikogo z wykształceniem medycznym, kto faktycznie wykonuje lub sprawdza dokładność testu, wątpliwe jest, jak dobrze egzamin robi nawet to. W rzeczywistości, kiedy okulista wykonuje refrakcję dla okularów lub soczewek kontaktowych, wymaga to również pewnej oceny ze strony lekarza. Lekarz okulista często dostosowuje nieco receptę w oparciu o wiek pacjenta, jego zawód lub hobby. Lekarz może przepisać pryzmat w soczewkach, aby pomóc w obuoczności i zapobiec podwójnemu widzeniu u tych, którzy mają odchylenia oka. Egzamin online nie jest w stanie zrobić tego w żaden sposób.

Ponadto, refrakcja jest tylko jedną bardzo małą częścią badania oczu i jeśli zajmuje miejsce regularnego kompleksowego badania oczu przez okulistę, narażasz swoje oczy i wzrok na poważne ryzyko.

Kompleksowe badanie wzroku - gdzie testy online zawodzą

Nawet jeśli oczy widzą wyraźnie i masz widzenie 20/20, nadal mogą istnieć problemy z widzeniem lub choroba oczu obecna nawet bez bólu, niewyraźnego widzenia lub innych objawów. To, czego nie zmierzy badanie wzroku online, to całkowite zdrowie i zdolność widzenia (poza samą ostrością wzroku), krzywizna oka (która jest potrzebna do uzyskania dokładnych recept na soczewki - zwłaszcza na soczewki kontaktowe) oraz ocena zdrowia samego oka.

badanie wzroku

Tak jak potrzebujemy regularnych badań lekarskich i stomatologicznych jako części profilaktycznej opieki zdrowotnej, aby zapobiegać chorobom i utrzymać nasze zdrowie, tak samo potrzebujemy regularnych badań oczu. Badanie wzroku nie jest wystarczające. Kompleksowe badanie wzroku będzie badać znacznie więcej niż tylko to, jak dobrze widzisz. Sprawdzi również przetwarzanie wzrokowe, widzenie kolorów, postrzeganie głębi i prawidłowy ruch gałek ocznych. Zmierzy ciśnienie w oku, zbada tylną część oka i poszuka wczesnych oznak chorób oczu lub schorzeń, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, cukrzyca, nowotwory i wysokie ciśnienie krwi - wiele z nich zagraża oczom i widzeniu, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte.

W przypadku utraty wzroku lekarz będzie w stanie określić, czy istnieje jakiś poważny problem leżący u podstaw, który powoduje zaburzenia widzenia. Jeśli nie masz objawów, nie oznacza to, że problem nie istnieje. Wiele poważnych schorzeń oczu rozwija się stopniowo, bez żadnych objawów. Niektóre choroby oczu nie wpływają na plamkę żółtą i dlatego może Pan(i) nadal dobrze widzieć, mimo że istnieje problem (np. jaskra, wczesne suche zwyrodnienie plamki żółtej, wczesna zaćma, cukrzyca, ciśnienie krwi, a nawet nowotwory). Wiele z tych schorzeń zagraża oczom, a nawet ogólnemu zdrowiu, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte, a jeśli nie zostaną wykryte, mogą spowodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenie wzroku.

Badanie wzroku jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie tych schorzeń i leczenie ich, zanim rozwiną się w poważne problemy z oczami.

Niezależnie od tego, czy internetowe testy wzroku są niedokładne, mylące czy po prostu niewystarczające, mogą one nie dostarczyć istotnych informacji i opóźnić lub uniemożliwić leczenie ratujące wzrok. Ponadto, możesz chodzić z niewłaściwą receptą na wzrok, co może powodować niepotrzebne zmęczenie oczu, bóle głowy i trudności.

Czy badanie wzroku online naprawdę pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze?

Nie. Poza tym, że większość badań oczu są objęte ubezpieczeniem, badanie oczu, które dostajesz od okulisty jest znacznie bardziej dokładne i kompleksowe niż test online oczu, więc nie porównujesz jabłek do jabłek. Egzamin u okulisty wykorzystuje prawdziwy sprzęt i przeprowadza pełną i profesjonalną ocenę Twojej wizji i zdrowia oczu. Nie ma po prostu porównanie tego do siebie administrowanego testu na ekranie komputera.

Test online oczu może być opisywany jako oszczędność czasu i pieniędzy, jednak nie jest to prawdą. Egzamin oczu jest procedurą medyczną, która wymaga szkolenia, precyzji i odpowiedniego sprzętu. Wszystko inne może narazić Twoje oczy i wzrok na poważne ryzyko.

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.