Jesteś nowym rodzicem? Wskazówki dotyczące lepszego snu

Pojawienie się w domu nowego dziecka może być wspaniałym, radosnym okresem!

Może też być niewiarygodnie stresujące.

Kiedy musisz sprostać wymaganiom nowego dziecka, może być trudno o porządny sen.

Chociaż nie możesz powstrzymać nocnych karmień, możesz zrobić kilka rzeczy, aby przygotować się do jak najlepszego snu.

Przygotuj się na drzemki i pory spania

Gdy pomagasz małemu dziecku zasnąć, stwórz rutynę, której łatwo będzie Ci dotrzymać. Rutyna wcale nie musi być skomplikowana. Małe niemowlęta już wiedzą, kiedy są gotowe do snu, a wprowadzenie specjalnej rutyny ułatwi im zasypianie w miarę rozwoju.

Rutyna może być tak prosta, jak specjalne trzy pocierania po plecach lub brzuszku, pocałunek w czoło i specjalna piosenka przed położeniem dziecka do łóżka.

Zawsze staraj się unikać wprowadzania do tej rutyny ekranów. Kuszące jest pozwalanie dzieciom na oglądanie telewizji aż do zaśnięcia lub włączanie ekranu, gdy próbujesz pomóc im się uspokoić. W rzeczywistości może to utrudnić niemowlęciu zasypianie.

Jak najlepiej wykorzystaj swój cenny sen

Nawyki zaczynają się wcześnie. Dlatego postaraj się zminimalizować ilość czasu spędzanego przy ekranie, gdy dziecko jest w zasięgu wzroku. Często zdarza się, że włączamy telefon lub telewizor, gdy dziecko wydaje się niespokojne. Jednak używanie ekranu, gdy dziecko jest zdenerwowane, powoduje, że za każdym razem, gdy będzie się tak czuło, ekran będzie używany, aby pomóc mu się uspokoić. O wiele trudniej jest zerwać z tym nawykiem, gdy już się utrwalił.

Niebieskie światło emitowane przez ekran może utrudniać dziecku (i Tobie) wytwarzanie melatoniny i zasypianie. Dlatego nawet jeśli sesja płaczu już się zakończyła, to kolejna sesja płaczu będzie o wiele trudniejsza, ponieważ dziecku trudniej będzie zasnąć i utrzymać sen.

Kiedy przygotowujesz się do odpoczynku, pamiętaj, by przestać korzystać z ekranów na 2-3 godziny przed pójściem spać. Pozwoli to Twojemu organizmowi wytworzyć potrzebną melatoninę, która pomoże Ci szybko zasnąć, gdy dziecko już się urodzi. Wykorzystaj maksymalnie czas spędzony w łóżku!

Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z ekranów przed snem, pamiętaj o noszeniu soczewek blokujących światło niebieskie, aby Twój organizm nadal mógł produkować melatoninę potrzebną do zaśnięcia.

Pewne przygotowanie i zwracanie uwagi na obecność ekranów może mieć ogromny wpływ na ilość snu dziecka, a także na jakość snu, jaki możesz uzyskać pomiędzy kolejnymi pobudkami.

Znajdź BluTech w pobliżu

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.