Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe zazwyczaj są kojarzone z rozwiązaniami wykorzystywanymi do korygowania krótko- oraz dalekowzroczności. Okazuje się jednak, że radzą sobie znakomicie również ze starczowzrocznością, a nawet z astygmatyzmem. Niestety, o możliwości ich stosowania w dużej mierze przesądza skala naszych problemów ze wzrokiem. Jeśli mamy do czynienia z tak zwanymi soczewkami systematycznej wymiany, na ogół korygują one wady wynoszące od +6 do -12 dioptrii.

Większe możliwości otwierają się przed tymi osobami, które decydują się na zamawiane indywidualnie soczewki kwartalne oraz roczne, te bowiem radzą sobie z wadami wynoszącymi od +30 do – 30 dioptrii. Skuteczność nie jest zresztą jedynym argumentem przemawiającym za zasadnością sięgnięcia po soczewki kontaktowe. Badania prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że nawet sześciu na dziesięciu ankietowanych zyskało dzięki nim samoocenę bez porównania wyższą niż ta, która towarzyszyła im podczas noszenia okularów. Soczewki są też chwalone przez osoby uprawiające sport i przekonujące, że zyskały dzięki nim lepszą niż do tej pory ostrość widzenia.

W Stanach Zjednoczonych soczewki wybiera już 15 procent osób zmagających się z wadami wzroku, a liczba ta rośnie systematycznie również w innych częściach świata. Obecnie największą popularnością cieszą się soczewki miękkie, a więc te, które są wykonane z hydrożelu. Rodzaj soczewek jest przy tym uzależniony zarówno od stopnia uwodnienia hydrożelu, jak i przepuszczalności powietrza. Dziś mamy do czynienia zarówno z miękkimi soczewkami korekcyjnymi, jak i leczniczymi, a więc tymi, które stosuje się jako opatrunek. Dostępne są także soczewki kosmetyczne, a więc te, których podstawowe zadanie polega na zmianie koloru i wyglądu tęczówki.

Autor

Bartosz Fiołek

Projektant soczewek progresywnych - Łódź.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.