Ochrona nastolatków przed nadmiernym korzystaniem z urządzeń

Wiele badań i wiadomości skupia się na wpływie urządzeń na osoby dorosłe.

Inne skupiają się wyłącznie na zaleceniach dotyczących czasu ekranowego dla niemowląt i małych dzieci.

Ważne jest, abyśmy nie zapominali o innej grupie osób, o których wiadomo, że spędzają na urządzeniach niewiarygodnie dużo czasu każdego dnia.

Nastolatkowie!

Nastolatki często spędzają na urządzeniach więcej godzin niż jakakolwiek inna osoba w ich rodzinie.

Korzystając z komputerów i laptopów w szkole, odrabiając zadania domowe w domu i godzinami przesiadując na portalach społecznościowych, nastolatki są narażone na działanie niebieskiego światła każdego dnia.

Nastolatki zafascynowane techniką często mają problemy z zasypianiem w nocy.

Drażliwość to częsta skarga rodziców nastolatków. Nie zawsze jednak jest ona spowodowana bólami okresu dorastania i sporami między przyjaciółmi. Jeśli nastolatek nie wytwarza wystarczającej ilości melatoniny, aby zasnąć i utrzymać sen, może odczuwać duże zmęczenie i dyskomfort.

Niebieskie światło wytwarzane przez diody LED w komputerach, smartfonach i tabletach może bezpośrednio wpływać na produkcję melatoniny.

Jeśli nastolatek jest narażony na działanie niebieskiego światła przez cały dzień, często ma trudności z wytworzeniem wystarczającej ilości melatoniny, aby zasnąć w nocy. Jeśli nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości melatoniny, aby zasnąć, najprawdopodobniej nie są też w stanie utrzymać snu przez całą noc. Częste budzenie się w nocy może łatwo doprowadzić do niedoboru snu i zmęczenia w ciągu dnia.

Pomóż nastolatkom, zachęcając ich do robienia przerw od urządzeń.

Soczewki blokujące światło niebieskie powinny być noszone za każdym razem, gdy nastolatek korzysta z urządzenia. Stosowanie soczewek blokujących światło niebieskie jest niezwykle korzystne dla nastolatków, którzy nalegają na korzystanie z urządzeń przed snem. Jeśli nastolatek korzysta z ekranu na 90 minut przed snem, powinien bezwzględnie nosić soczewki.

Zachęcaj nastolatków do zdrowego odżywiania się, pełnego zielonych warzyw i bogatego w witaminy. Ich rosnące organizmy potrzebują tych składników odżywczych, aby się rozwijać i wzmacniać.

Jeśli nastolatki skarżą się na suchość oczu lub migreny, powinny poprosić swojego okulistę o dodatkowe wsparcie i strategie.

Wyrobienie zdrowych nawyków w młodym wieku może mieć ogromny, długoterminowy wpływ na życie nastolatków. Warto już teraz poświęcić czas na wyrobienie dobrych nawyków, które będą korzystne przez resztę życia.

Znajdź BluTech w pobliżu

Autor

Dominika Nowak

Optyk- Kraków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.