Jak dopasowywać i dbać o soczewki?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy nie warto zrezygnować z okularów korekcyjnych na rzecz soczewek kontaktowych, powinny stosować się do zasady mówiącej o tym, aby na ich dobór zdecydować się jedynie pod opieką okulisty. Co więcej, konsultowana powinna być każda zmiana soczewek na inne. Podczas pierwszej wizyty zazwyczaj przeprowadzane jest tak zwane badanie kwalifikacyjne, w czasie którego dokonany zostanie dobór najlepszych rozwiązań. Lekarz będzie też uczył, jak je zakładać i jakie zabiegi konserwacyjne wykonywać, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie stosowania tego rodzaju rozwiązania.

Ustala też, kiedy powinniśmy pojawić się z kolejną wizytą, aby upewnić się, że soczewki są noszone we właściwy sposób i nie pojawiły się problemy z suchością oczu. Jeśli wszystko jest tak, jak być powinno, kolejne badania powinny odbywać się w terminie wyznaczonym przez specjalistę i wynoszącym najczęściej od sześciu do dwunastu miesięcy. Oczywiście, każda niepokojąca zmiana w obrębie oczu powinna być argumentem przemawiającym za natychmiastowym udaniem się z wizytą do specjalisty. Wbrew obawom wielu osób pielęgnacja soczewek kontaktowych wcale nie musi być czasochłonna. Jeśli mamy do czynienia z soczewkami jednodniowymi, wieczorem powinny one zostać wyrzucone.

Jeśli jednak wybraliśmy tak zwane soczewki systematycznej wymiany, co wieczór musimy pamiętać tak o ich czyszczeniu, jak i dezynfekcji. Najczęściej odbywa się to z wykorzystaniem płynu wielofunkcyjnego, który został nam zapisany przez okulistę. Soczewka powinna zatem zostać uniesiona w zagłębieniu dłoni, a następnie należy wlać do niej kilka kropel płynu i delikatnie potrzeć ją palcem. Po zakończeniu czynności powinna trafić do pojemniczka wypełnionego świeżym płynem i czekać w nim do rana.

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.