Ostrzeżenie optometrysty: Plażowanie bez ochrony oczu może uszkodzić twój wzrok

Wskazówki dotyczące tego, co spakować do torby plażowej, aby chronić oczy

Większość ludzi pamięta, aby zabrać ze sobą na plażę parę okularów przeciwsłonecznych. Ale niewiarygodnie, tylko 31% Amerykanów faktycznie nosi te okulary przeciwsłoneczne, według ostatniego raportu The Vision Council. Tak więc, pierwszą radą od Twojego okulisty jest przypomnienie, że jeśli posiadasz okulary przeciwsłoneczne, musisz je nosić, aby czerpać z nich korzyści. Umieszczenie okularów przeciwsłonecznych w torebce (lub na czubku głowy, aby uzyskać elegancki wygląd) nie zablokuje niebezpiecznych promieni UV przed dotarciem do Twoich oczu!

Wiesz, że okulary przeciwsłoneczne są ważne, ale dlaczego?

Na krótką metę, dzień na plaży bez okularów może spowodować fotokeratitis, podobne do czerwonego i bolesnego oparzenia słonecznego oka. A w dłuższej perspektywie, nadmierna ekspozycja na promienie UV może poważnie uszkodzić Twój wzrok, zwiększając szanse na rozwój chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Najważniejsze dla plażowiczów - zakładaj okulary przeciwsłoneczne na oczy, aby zapewnić sobie najlepszą ochronę!

uv

Cechy okularów przeciwsłonecznych, których potrzebujesz

Skoro już ustaliliśmy, dlaczego należy chronić oczy przed promieniowaniem UV, jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić? Według naszego okulisty, oto niektóre z najważniejszych kryteriów wyboru okularów przeciwsłonecznych:

  • Pełna ochrona przed promieniowaniem UV - 100% blokada zarówno przed promieniami UVA jak i UVB. Szukaj okularów przeciwsłonecznych oznaczonych "UV400" lub "100% UV Protection". Nie daj się również zwieść ciemności soczewek, ma ona wszystko wspólnego ze stylem, a nic z wytrzymałością ochronną.
  • Oprawki powinny zakrywać jak największą część obszaru wokół oczu. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne mogą wpadać do oczu nie tylko na wprost, ale również z boku, od dołu i od góry. Pamiętaj, że szkodliwe promienie słoneczne odbijają się od oceanu i białego piasku - i mogą uderzyć w Twoją twarz pod każdym kątem.
  • Soczewki polaryzacyjne - okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mogą blokować najsilniejsze promienie słoneczne i eliminują odblaski, zapewniając bardziej komfortowe widzenie.
  • Soczewki na receptę - idealne rozwiązanie dla każdego, kto normalnie potrzebuje okularów lub kontaktów, aby widzieć.

Dopasuj okulary do swojego sportu

Jeździsz po falach? Okulary surfingowe to najnowszy szał wśród miłośników surfingu, jet-skiingu, bodysurfingu i wszystkich sportów wodnych - a optometrysta jest wielkim fanem tych specjalistycznych okularów ochronnych! Zmniejszą one kontakt Twoich oczu z promieniami UV, zredukują odblaski i ochronią Twoje delikatne spojrzenia przed wiatrem i strugami wody. Zazwyczaj soczewki są również odporne na zaparowanie i uderzenia. Okulary są idealne, ponieważ zapewniają szerokie widzenie peryferyjne. Gogle surfingowe poprawiają również Twoją widoczność pod wodą i zmniejszają ryzyko infekcji oczu.

Słyszałeś kiedyś o oku surfera? Oficjalnie określane jako pterygium, oko surfera jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na słońce. Zaczyna się jako łagodna zmiana, która rozprzestrzenia się na białku oka i może powodować podrażnienie i niewyraźne widzenie. Okulary przeciwsłoneczne i gogle surfingowe ochronią Cię przed tą nieestetyczną dolegliwością!

Sporty wodne to nie jedyny sposób, w jaki możesz uszkodzić swoje oczy na plaży. Kiedy grasz w siatkówkę, piłkę plażową lub inną grę na piasku, odbijające się przedmioty są częścią zabawy. Okulary sportowe, które zazwyczaj mają wbudowaną ochronę przed promieniowaniem UV, ochronią Twoje oczy przed urazami i słońcem.

Planujesz zanurzyć się w wodzie? Gogle są niezbędne dla pływaków. Wysokie stężenie soli w wodzie oceanicznej może być drażniące, a jeśli woda jest zanieczyszczona (niestety, jest to powszechne na wielu plażach) - wtedy ryzyko dla Twojego wzroku jest jeszcze większe.

Soczewki kontaktowe i plaża to złe połączenie

Soczewki kontaktowe mogą zatrzymywać paskudne zarazki i szkodliwe bakterie na powierzchni Twojego oka, gdzie mogą się one rozmnażać i prowadzić do poważnych infekcji oka. W rzeczywistości, niektóre z tych infekcji mogą być tak poważne, że zagrażają Twojemu wzrokowi. Najlepszą praktyką jest usunięcie soczewek kontaktowych przed pływaniem i założenie okularów pływackich na receptę, aby widzieć pod wodą.

Jeśli po prostu nie chcesz słuchać rad naszego optometrysty i upierasz się przy noszeniu soczewek kontaktowych podczas pływania - drugą najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest noszenie soczewek jednodniowych i wyrzucenie ich zaraz po wyjściu z wody. Wtedy możesz włożyć świeżą parę.

Nie pozwól, aby pochmurny dzień przesłonił Ci ocenę sytuacji

Pochmurne niebo nie blokuje w pełni intensywnego promieniowania UV letniego słońca. Dlatego bez względu na prognozę, nadal musisz mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Ponadto, nasz optometrysta zaleca przebywanie na słońcu wczesnym rankiem (około 8-10 rano) i w godzinach popołudniowych (14-16), kiedy promienie UV są najsilniejsze.

Kapelusze pomagają

Nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne mogą pozostawiać szczelinę po bokach, co naraża Twoje oczy na działanie promieni UV. Aby zacienić cały obszar wokół oczu, zalecamy noszenie kapelusza z rondem o szerokości co najmniej 3 cali. Kapelusze są nie tylko modnym wykończeniem Twojej stylizacji, ale także pomagają zapobiegać rozwojowi raka podstawnokomórkowego, który jest nowotworem skóry często występującym w okolicach oczu.

Oparzenie słoneczne w oku?

Objawy fotokeratitis są podobne do objawów oparzenia słonecznego na skórze i zazwyczaj nie zauważasz ich aż do momentu, gdy szkody zostały już wyrządzone. Mogą wystąpić: ból, nieostre widzenie, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk, ból głowy, zwiększona wrażliwość na światło, uczucie gryzienia w oku, drganie powiek i widzenie aureoli. Im dłużej byłeś wystawiony na działanie promieniowania UV, tym bardziej nasilone są objawy.

Co należy zrobić? Zazwyczaj nic. W większości przypadków fotokeratitis leczy się samoistnie. Wejdź do ciemnego pomieszczenia i powstrzymaj się od pocierania oczu. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, natychmiast je wyjmij. Aby złagodzić objawy, połóż zimny ręcznik na zamknięte oczy, użyj kropli do oczu ze sztucznymi łzami i zadzwoń, aby umówić się na pilne badanie wzroku w naszym gabinecie optometrycznym. Mogą być potrzebne środki przeciwbólowe lub krople z antybiotykami, zgodnie z zaleceniami naszego okulisty.

Co robić, gdy piasek dostanie się do oczu?

Piasek w oczach może być uciążliwy. I dobrze jest wiedzieć, co robić zawczasu, aby jak najszybciej uzyskać ulgę! Jeśli dostaniesz piasek do oczu, natychmiast przepłucz je czystą wodą lub solą fizjologiczną i kilkakrotnie mrugnij. Jeśli po godzinie lub dłużej oczy nadal są podrażnione, skontaktuj się z naszym okulistą w celu uzyskania wskazówek. Może to być otarcie rogówki, które należy sprawdzić. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie (np. krople antybiotykowe na receptę), ponieważ piasek może prowadzić do infekcji oka, która nieleczona może spowodować owrzodzenie rogówki. Aby zapobiec temu problemowi, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które zakrywają oczy i cały ten obszar!

Co robić, gdy filtr przeciwsłoneczny dostanie się do oczu?

Substancje chemiczne zawarte w filtrach przeciwsłonecznych mogą szczypać lub piec. Jednak, choć nie są to przyjemne doznania, nie wpadaj w panikę - filtr przeciwsłoneczny nie spowoduje trwałego uszkodzenia oczu.

Zachowaj ostrożność podczas nakładania balsamów, nakładaj je na twarz powoli i omijaj okolice oczu. Idealne są grubsze balsamy, dzięki którym nie będą one spływać do oczu. Jeśli jednak dostaniesz krem z filtrem do oczu, przepłucz je wodą. (Najpierw usuń kontakty, jeśli je masz!) Każdy stały strumień letniej wody jest dobry. Odczekaj około pół godziny, a jeśli oko nadal jest podrażnione, przyłóż zimny kompres, aby złagodzić ból. Jeśli podrażnienie utrzymuje się dłużej niż kilka dni, skontaktuj się z naszym optometrystą, aby umówić się na badanie wzroku.

Autor

Dominika Nowak

Optyk- Kraków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.