Zdrowe starzenie się dla oczu

Starzenie się nie musi być równoznaczne z utratą wzroku. Możesz zrobić wiele, aby utrzymać oczy i wzrok w zdrowiu i zapobiec związanym z wiekiem chorobom oczu i utracie wzroku, zwłaszcza jeśli zaczniesz wcześnie. Utrzymanie zdrowych i mocnych oczu może wymagać pewnych zmian w stylu życia, ale dobra wiadomość jest taka, że te zmiany przyczynią się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie tylko do zdrowia oczu.

Istnieje szereg chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i retinopatia cukrzycowa, które dotykają głównie osoby starsze i mogą powodować pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę. Czasami są one spowodowane nagromadzeniem niezdrowych nawyków przez całe życie; zmiana tych złych nawyków może być najlepszą formą zapobiegania.

Oto niektóre z najważniejszych czynników ryzyka chorób oczu związanych ze stylem życia i co możesz zrobić, aby zmniejszyć swoje ryzyko.

Dieta

Zdrowe odżywianie to coś więcej niż tylko utrata wagi. Pożywne pokarmy dają Twojemu organizmowi zdolność do zwalczania chorób i optymalnego funkcjonowania. Z drugiej strony, to, co wkładasz do swojego organizmu, może również powodować choroby, stany zapalne i zaburzać homeostazę organizmu. Wybierz zdrową, zrównoważoną dietę: nigdy nie jest za późno.

Cukier, przetworzona żywność i niezdrowe tłuszcze mogą zwiększać ryzyko chorób oczu i wielu innych chorób, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i nowotwory. Natomiast kolorowe owoce i warzywa, a zwłaszcza zielenina, mogą pomóc w zwalczaniu i zapobieganiu tym samym chorobom. Badania wykazują, że ludzie, którzy spożywają zdrową dietę pełną zieleniny, zdrowych tłuszczów (takich jak Omega-3) i białka, a także różnorodne pokarmy pełne witamin i minerałów (takich jak przeciwutleniacze, takie jak luteina, zeaksantyna, witaminy A i C), rzadziej zapadają na choroby serca, udar, cukrzycę, zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.

oczy

Staraj się spożywać co najmniej 5-9 porcji owoców i warzyw dziennie, bogatych i zróżnicowanych pod względem naturalnego koloru, aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych. Ogranicz spożycie cukru, rafinowanych ziaren (takich jak biały chleb i makaron) oraz przetworzonej żywności i napojów. Jedz głównie pełne ziarna i prawdziwą, naturalną żywność tak często jak to możliwe i pij dużo wody.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i niebieskie światło

Coraz więcej badań wykazuje, że przedłużona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe i niebieskie ma związek z częstszym występowaniem chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Aby tego uniknąć, wystarczy odpowiednia ochrona oczu. Okulary przeciwsłoneczne blokujące 100% promieniowania UV powinny być noszone za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz (czy to w deszczu, czy w słońcu), a jeśli pracujesz przy komputerze lub korzystasz z urządzeń elektronicznych przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie, warto zainwestować w okulary blokujące światło niebieskie. Dostępne są również filtry i aplikacje, które zmniejszają ekspozycję na niebieskie światło z urządzeń cyfrowych i ekranów.

Palenie

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe, a choroby oczu to tylko kolejny sposób, w jaki może ono negatywnie wpływać na Twoje zdrowie. Badania wykazują, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej, a także retinopatii cukrzycowej.

Siedzący tryb życia

Po raz kolejny, to co jest zdrowe dla Twojego ciała, jest zdrowe dla Twoich oczu. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia fizyczne wiążą się z niższym ryzykiem wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, jaskry, zaćmy i cukrzycowej choroby oczu. Włączenie regularnych ćwiczeń do swojego planu dnia jest ważne dla zdrowia i długowieczności. Zwiększenie aktywności w życiu codziennym również może pomóc - kilkukrotne przejście po schodach w domu, korzystanie ze schodów zamiast windy lub parkowanie dalej od miejsca docelowego to proste i darmowe sposoby na włączenie aktywności fizycznej do codziennego życia. Ponadto u osób z cukrzycą, które regularnie ćwiczą, rzadziej dochodzi do rozwoju retinopatii cukrzycowej. Zalecane wytyczne dla diabetyków (i większości osób) to minimum 150 minut ćwiczeń tygodniowo, np. 30 minut pięć razy w tygodniu lub trzy sesje po 50 minut każda.

Profilaktyka (regularne badanie oczu)

Choroby oczu zagrażające widzeniu mogą być często wcześnie wykryte i leczone, zapobiegając dalszej utracie wzroku, a czasem nawet odwracając uszkodzenia. To właśnie tutaj kluczowe znaczenie mają coroczne kompleksowe badania okulistyczne. Nie chcesz czekać z wizytą u okulisty, aż pojawią się objawy, ponieważ wiele chorób oczu nie daje żadnych objawów aż do momentu utraty wzroku i jest już za późno, aby w pełni powrócić do zdrowia. Coroczne kompleksowe badanie wzroku może wykryć niewielkie zmiany w oku, które mogą wskazywać na rozwijający się problem. Wczesne wykrycie może znacznie zwiększyć Twoje szanse na odzyskanie zdrowia oczu i zachowanie wzroku.

Jeśli chodzi o zdrowie oczu, świadomość i działania prewencyjne mogą mieć ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka. Nie czekaj, aż będzie za późno. Nawet małe kroki w kierunku zdrowszego stylu życia mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia Twoich oczu w przyszłości.

Więcej na: https://salonsuperoptyk.pl/

Autor

Bartosz Fiołek

Projektant soczewek progresywnych - Łódź.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.