Daj odpocząć swoim oczom i zapewnij sobie dobry sen!

Wiesz, jak się czujesz, kiedy nie masz wystarczająco dużo snu - speszony, zamglony, przeciągający się w ciągu dnia? A Twoje oczy mogą być czerwone i opuchnięte, z czarnymi workami pod oczami. Ale brak snu nie tylko wpływa na wygląd Twoich oczu, ale może również zaburzać ich zdrowie. W jaki sposób? Twój okulista wyjaśni Ci wszystko na temat związku między snem a Twoim wzrokiem.

Co robią oczy podczas snu?

Badania wykazały, że podczas snu w ciągu nocy, doświadczasz od trzech do pięciu epizodów snu REM (Rapid Eye Movement), obejmujących 20-25% czasu snu. Podczas tych faz snu, większość mięśni Twojego ciała wyłącza się i rozluźnia, ale nie oczy. W rzeczywistości, oczy poruszają się tak szybko podczas REM, że mogą osiągnąć nawet 1000 stopni ruchu na sekundę.

Dokładne przeznaczenie snu REM pozostaje nieznane, wiemy jednak, że brak wystarczającej ilości solidnego "zzz's" może prowadzić do poważnych problemów z oczami.

Co się dzieje, gdy Twoje oczy nie śpią wystarczająco długo?

Opuchlizna i cienie pod oczami

Są to jedynie problemy kosmetyczne i nie stanowią niebezpiecznego efektu ubocznego braku snu. Mogą być jednak dość nieatrakcyjne i sprawić, że będziesz wyglądać na starą i zmęczoną.

Zaczerwienione oczy

Czasami kiepski nocny odpoczynek prowadzi do pękających naczyń krwionośnych w oku. Choć nie są one bolesne, większość ludzi nie lubi wyglądać jak zombie.

spanie

Drgawki lub skurcze gałek ocznych

Znane również jako miokymia, te mimowolne ruchy gałek ocznych mogą być nieprzyjemne, ale miną po dłuższym odpoczynku. Jednak w międzyczasie mogą one być bardzo frustrujące i utrudniać prowadzenie samochodu, pracę lub czytanie.

Suche, swędzące oczy

Bez wystarczającej ilości snu, krążenie płynów smarujących łzy w Twoich oczach nie działa prawidłowo, co prowadzi do suchości oczu lub jeszcze bardziej pogarsza sytuację w przypadku zespołu suchego oka. Suche oczy nie tylko powodują podrażnienia, ale mogą również zagrozić zdrowiu Twoich oczu. Możesz doświadczyć zwiększonej wrażliwości na światło lub nieostrego widzenia. Ponadto, osoby z suchymi oczami mają tendencję do pocierania ich, co zaostrza problem i może prowadzić do infekcji. I oczywiście, jeśli jesteś pozbawiony snu, twój układ odpornościowy jest osłabiony, więc infekcje mogą pojawić się łatwiej. Jeśli Twoje suche oczy trwają dłużej niż kilka dni, zadzwoń, aby zarezerwować badanie wzroku i uzyskać ulgę dzięki spersonalizowanemu leczeniu suchego oka.

Przy okazji, jeśli próbujesz rozwiązać swój problem ze snem za pomocą tabletek nasennych, uważaj! Według American Academy of Ophthalmology, te leki mogą mieć poważne skutki uboczne, które mogą skomplikować zdolność organizmu do wydzielania wilgoci, co może powodować suche oko.

Jaskra

Ta zagrażająca wzrokowi choroba oczu zdarza się, gdy zbyt duże ciśnienie gromadzi się wewnątrz oka i dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. W artykule z 2019 roku opublikowanym w The Journal of Glaucoma przedstawiono wyniki badania ponad 6 700 osób w wieku powyżej 40 lat w USA, które chorują na jaskrę, i stwierdzono silny związek między posiadaniem jaskry a występowaniem różnych problemów ze snem.

AION - Przednia Niedokrwienna Neuropatia Optyczna

To schorzenie jest ściśle powiązane z bezdechem sennym. AION to uporczywe zapalenie naczyń oka, które może ostatecznie doprowadzić do utraty wzroku. Wynika ono z tego, że nerw wzrokowy nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu.

Czy wiesz, że oczy odżywiają się podczas snu?

Kiedy śpisz w nocy, odżywiają się organy Twojego ciała. Wszystko, co jesz, przechodzi najpierw przez wątrobę, a w nocy energia z tego pożywienia wędruje po całym organizmie - w tym do gałek ocznych. Dlatego, aby Twoje oczy były zdrowe, a wzrok sprawnie działał, potrzebujesz solidnego, spokojnego snu!

Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy, radzimy zapytać nas o przyjmowanie witamin dla oczu, aby przeciwdziałać niektórym skutkom ubocznym braku snu. Te suplementy mogą złagodzić niektóre z bólu suchego oka też.

Czy jesteś zmęczony?

Najprawdopodobniej, jesteś w pełni świadomy, kiedy jesteś pozbawiony snu. A jeśli nie jesteś samoświadomy, to zazwyczaj ktoś z twojego otoczenia - rodzina, współpracownicy, przyjaciele - zwróci uwagę na twoje marudne nastawienie. Kiedy zdarza się to regularnie, nadszedł czas, by przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i znaleźć przyczynę braku snu (zanim stracisz też przyjaciół!). Rozwiązanie tego problemu może dać Ci zupełnie nową perspektywę na poranne budzenie się!

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.