Jak działają soczewki kontaktowe

Moc optyczna soczewki będzie korygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy takie, które związane są z wiekiem. Działanie soczewek będzie podobne do tego jak działają okulary. Oko nadwzroczne korygować się będzie soczewkami skupiającymi a oko krótkowzroczne rozpraszającymi. Oko dalekowzroczne to takie, w którym aparat łamiący jest za słaby w stosunku do długości gałki ocznej. Promienie przecinają się za siatkówką i powstaje zamazany obraz. Można wyrównać wadę przez skupiające soczewki określane popularnie jako plusy. Soczewka skupiająca, która będzie umieszczona na rogówce powoduje załamanie promieni słonecznych co sprawia, że siła aparatu łamiącego oka będzie większa. Moc soczewki powinna być dobrana w zależności od tego jak duża jest wada wzorku.

Odwrotna będzie sytuacja, gdy chodzi o oko krótkowzroczne, w którym aparat łamiący jest za silny w stosunku do tego jak długa jest gałka oczna. Analogicznie tutaj promienie świetlne będą się przecinać przed siatkówką. Krótkowzroczność spowoduje, że osoba będzie miała problem z widzeniem tych przedmiotów, które są daleko. Do wyrównywania wady używa się soczewek rozpraszających, które określa się potocznie jako minusy. Soczewka kontaktowa rozpraszająca wpływa na rozproszenie równoległe promieni światła. Rozbieżne promienie połączone z silnym aparatem łamiącym oka będą ogniskować się na siatkówce i obraz będzie wyraźny.

Najczęściej soczewki kontaktowe będzie się dobierało słabsze niż wada wzorku. Będzie to oczywiście wartość o około 0,25 D słabsza niż wada w rzeczywistości. Jeśli dobrze wybierze się soczewki mają one mniejszą moc niż okulary, ponieważ szkło okularów od oka będzie nieco oddalone, natomiast soczewka jest od razu na rogówce. Dzięki temu promienie przebijając ją przebywają krótsza drogę. Soczewki kontaktowe to produkt medyczny i trzeba go odpowiednio traktować. Jeśli będziemy je prawidłowo nosić i dbać o nie to będzie to zdrowe dla naszych oczu. Jeśli mają działać prawidłowo trzeba pamiętać o dokładnej higienie oraz pielęgnacji.

Autor

Dominika Nowak

Optyk- Kraków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.