Co to jest AMD?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba oczu, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób w wieku 50 lat lub starszych. Ponieważ luty jest Narodowym Miesiącem Świadomości AMD, poniżej przedstawiamy kilka faktów na temat AMD oraz kilka wspaniałych sposobów, które pomogą zapobiec temu schorzeniu w młodszym wieku.

Na co wpływa AMD?

AMD dotyka plamki żółtej, czyli niewielkiego miejsca w centrum siatkówki, które pomaga nam widzieć ostro i wyraźnie obiekty znajdujące się w linii prostej naszego wzroku. Plamka składa się z milionów komórek w centrum siatkówki, które przekształcają światło w obrazy, które widzimy za pomocą naszego mózgu. Jeśli ten obszar jest uszkodzony lub zdegenerowany, centrum naszego widzenia może wydawać się niewyraźne lub ciemne. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, efekty mogą być bardzo powolne lub bardzo szybkie, w zależności od konkretnego przypadku osoby dotkniętej chorobą.

Jakie są niektóre objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Ludzie, którzy cierpią na zwyrodnienie plamki żółtej mogą doświadczyć kilku objawów, w tym:

 • Niewyraźne widzenie, które coraz bardziej się pogarsza
 • Ciemne plamy w polu widzenia, zwłaszcza w centrum
 • Przedmioty wydają się nie tak jasne jak wcześniej
 • Proste linie, które wydają się faliste

Jakie są niektóre z czynników ryzyka?

Jak w przypadku wielu chorób zwyrodnieniowych, AMD ma kilka czynników (modyfikowalnych i niemodyfikowalnych), które mogą sprawić, że niektóre osoby są bardziej podatne niż inne, takie jak:

 • Rasa
 • Historia genetyczna
 • Środowisko
 • Otyłość / zła dieta
 • Palenie tytoniu
 • Absorpcja światła niebieskiego

Podczas gdy osoby rasy kaukaskiej i osoby z historią AMD są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na tę chorobę, istnieją przyczyny środowiskowe, które potencjalnie mogą się do tego przyczynić.

Dr Adam Berger, znany specjalista od siatkówki, mówi nam "Oko jest unikalnym systemem narządów. Poza skórą, oko jest jedynym organem w ciele, na który wpływa światło i jako takie jest dotknięte zjawiskiem zwanym fotoutlenianiem." Oczy absorbują światło podobnie jak skóra i może to być potencjalnie szkodliwe.

Czy zwykłe soczewki nie chronią naszych oczu przed światłem?

W przypadku niektórych rodzajów światła, tak. Przez lata okulary były projektowane tak, aby chronić oczy przed światłem ultrafioletowym. Jednak soczewki i rogówka pochłaniają światło ultrafioletowe na długo zanim dotrze ono do tylnej części oka. Światło niebieskie jest inne. Niebieskie światło to światło o najwyższej energii, które dociera aż do siatkówki oka i może być potencjalnie szkodliwym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju AMD.

Co mogę zrobić, aby chronić swoje oczy?

Na szczęście istnieją pewne modyfikacje, które możesz wprowadzić, aby obniżyć ryzyko wystąpienia AMD.

 • Zmodyfikuj swoją dietę tak, aby zawierała więcej pożywnych, liściastych, zielonych i jasno kolorowych warzyw
 • Rzuć palenie
 • Chroń swoje oczy przed naturalnym światłem słonecznym przez cały rok, nosząc okulary przeciwsłoneczne, gdy jesteś na zewnątrz.

Urządzenia cyfrowe i sztuczne oświetlenie (diody LED) emitują dużą ilość niebieskiego światła, zwłaszcza o długości fali 455nm. Chroń swoje oczy przed potencjalnie szkodliwym niebieskim światłem w pomieszczeniach za pomocą soczewek BluTech

, które filtrują niebieskie światło, szczególnie w zakresie 455 nm, gdzie ma ono największe znaczenie.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.