Czy praca w szkole powoduje Syndrom Widzenia Komputerowego u Twojego dziecka?

Porady okulisty dotyczące zdrowia oczu dla uczniów

Początek jesieni oznacza powrót do szkoły dla dzieci w każdym wieku - i nasz zespół w Optometrii życzy wszystkim gładkiego i udanego powrotu do klasy!

Kiedy Twoje dziecko wchodzi do szkoły po lecie spędzonym na zabawie na świeżym powietrzu, wiele z letnich zagrożeń dla wzroku pozostaje za nim. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zagrożenia dla zdrowia oczu zostały wyeliminowane! W dzisiejszych czasach większość nauki odbywa się przy użyciu komputera - narażając oczy uczniów na ból i niebezpieczeństwa związane z niebieskim światłem i syndromem widzenia komputerowego. Na szczęście dostępnych jest wiele pomocnych urządzeń i aplikacji na smartfony, które blokują niebieskie światło i zapewniają bezpieczeństwo i komfort widzenia Twojego dziecka.

Aby pomóc Ci chronić wzrok Twojego dziecka w nadchodzących semestrach i w dłuższym okresie życia, nasz optometrysta wyjaśnia wszystko na temat syndromu widzenia komputerowego i jak mu zapobiegać.

Objawy syndromu widzenia komputerowego

oczy

Dobrze jest zapoznać się z objawami zespołu widzenia komputerowego. Jeśli Twoje dziecko skarży się na którykolwiek z tych powszechnych objawów, możesz zapobiec trwałemu uszkodzeniu wzroku, rezerwując badanie wzroku u naszego okulisty w pobliżu:

 • Podrażnienie i zaczerwienienie oczu
 • Ból szyi, ramion i pleców
 • Niewyraźne widzenie
 • Suchość oczu spowodowana ograniczonym mruganiem
 • Bóle głowy

Podstawy niebieskiego światła

Studenci spędzają niekończące się godziny przed ekranami cyfrowymi, czy to monitora komputerowego, tabletu, czy smartfona. Jest praca domowa do odrobienia, badania do przeprowadzenia, wysyłanie SMS-ów z przyjaciółmi, a także filmy i gry w czasie wolnym. Cały ten czas spędzony przy ekranie naraża oczy dziecka na działanie niebieskiego światła.

Wiele badań wykazało, że migoczące niebieskie światło - najkrótsza, najbardziej energetyczna długość fali światła widzialnego - może powodować zmęczenie oczu, bóle głowy i niewyraźne widzenie. Ponadto, niebieskie światło może zakłócać cykl snu i czuwania, powodując niedobór snu i związane z nim problemy fizyczne i psychiczne. Jeśli chodzi o zdrowie oczu Twojego dziecka w przyszłości, niebieskie światło może być również powiązane z późniejszym rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej i uszkodzeniem siatkówki.

Jak uniknąć syndromu widzenia komputerowego

Nasz okulista dzieli się następującymi sposobami blokowania niebieskiego światła i ochrony przed zespołem widzenia komputerowego:

 • Okulary komputerowe, soczewki okularowe pokryte powłoką blokującą światło niebieskie oraz soczewki kontaktowe z wbudowaną ochroną przed światłem niebieskim to skuteczne sposoby na zoptymalizowanie komfortu widzenia podczas pracy przed ekranem. Optyka ta zmniejsza zmęczenie oczu i zapobiega przedostawaniu się do nich szkodliwego promieniowania niebieskiego.
 • Stosuj zasadę 20-20-20: co 20 minut zatrzymaj wzrok na obiekcie znajdującym się w odległości 20 stóp przez 20 sekund. To proste zachowanie daje oczom szansę na odpoczynek od intensywności ekranu komputera lub smartfona, co zapobiega zmęczeniu oczu.
 • Okulary na receptę mogą być pomocne przy długotrwałym korzystaniu z komputera - nawet dla studentów, którzy zazwyczaj nie potrzebują okularów na receptę. Słaba recepta może odciążyć oczy Twojego dziecka, zmniejszając zmęczenie i zwiększając zdolność koncentracji. Nasz optometrysta przeprowadzi spersonalizowane badanie oczu, aby ustalić najbardziej odpowiednią receptę.
 • Nawilżaj wzrok kroplami do oczu. Jednym z najczęstszych objawów zespołu widzenia komputerowego jest suchość oczu, a to dlatego, że ludzie zapominają o wystarczająco częstym mruganiu. Wyposaż swoje dziecko w buteleczkę kropli do oczu ze sztucznymi łzami bez konserwantów (dostępne bez recepty) i przypominaj mu o mruganiu!
 • Na komputerze, smartfonie i wszystkich ekranach cyfrowych można zainstalować filtry niebieskiego światła, aby zminimalizować ekspozycję na kolor niebieski. Dostępnych jest również wiele pomocnych bezpłatnych aplikacji do pobrania.
 • Ograniczaj czas korzystania z ekranu przez dziecko każdego dnia lub zachęcaj do robienia przerw co najmniej raz na godzinę. Zazwyczaj stopień dyskomfortu związanego z zespołem widzenia komputerowego jest wprost proporcjonalny do ilości czasu spędzanego przez dziecko na oglądaniu ekranów cyfrowych.
 • Ustaw odpowiednią odległość od ekranu. Młodsze dzieci (szkoła podstawowa) powinny patrzeć na komputer w odległości pół ramienia od oczu, tuż poniżej poziomu oczu. Dzieci w wieku gimnazjalnym i licealnym powinny siedzieć w odległości około 20-28 cali od ekranu, z górną częścią ekranu na wysokości oczu.

Czytaj więcej na: https://salonsuperoptyk.pl

Autor

Dominika Nowak

Optyk- Kraków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.