Koronawirus a Twoje oczy - co powinieneś wiedzieć

W miarę jak koronawirus (COVID-19) rozprzestrzenia się na całym świecie, pracownicy służby zdrowia wymagają, aby ludzie ograniczali swoje osobiste ryzyko zarażenia się wirusem poprzez dokładne mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego oraz nie dotykanie nosa, ust i oczu. W rzeczywistości może Cię zaskoczyć fakt, że oczy odgrywają ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Koronawirus jest przenoszony z człowieka na człowieka poprzez kropelki, które zakażona osoba kicha lub kaszle. Kropelki te mogą łatwo przedostać się do organizmu przez błony śluzowe twarzy, takie jak nos, usta i oczy.

Ale najpierw, co to jest koronawirus?

Koronawirus, znany również jako COVID-19, wywołuje chorobę układu oddechowego o nasileniu od łagodnego do ciężkiego, objawiającą się gorączką, kaszlem i dusznościami. Objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 2 tygodni od kontaktu z wirusem. U osób z ostrymi przypadkami wirusa może rozwinąć się zapalenie płuc i inne zagrażające życiu powikłania.

Oto, co powinieneś wiedzieć:

Chroń swoje oczy przed COVID-19

  • Unikaj pocierania oczu. Chociaż wszyscy mamy ten bardzo normalny nawyk, postaraj się zwalczyć chęć dotykania oczu. Jeśli koniecznie musisz, najpierw umyj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund.
  • Łzy przenoszą wirusa. Dotykając łez lub powierzchni, na którą spadły łzy, możesz rozprzestrzeniać koronawirusa. Pamiętaj, aby myć ręce po dotknięciu oczu, a także w ciągu dnia.
  • Dezynfekuj powierzchnie. Można zarazić się wirusem COVID-19 dotykając przedmiotu lub powierzchni, na której znajduje się wirus, np. gałki do drzwi, a następnie dotykając oczu.

Koronawirus i różowe oko

Różowe oko, czyli zapalenie spojówek, to stan zapalny błony pokrywającej przednią część gałki ocznej. Zapalenie spojówek charakteryzuje się czerwonymi, wodnistymi i swędzącymi oczami. Wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe i może się rozprzestrzeniać również przez kaszel i kichanie.

Według najnowszych badań przeprowadzonych w Chinach, wirusowe zapalenie spojówek może być objawem choroby COVID-19. W badaniu tym stwierdzono przekrwienie spojówek u 9 z 1 099 pacjentów (0,8%), u których potwierdzono obecność koronawirusa.

Jeśli podejrzewasz, że masz różowe oko, natychmiast zadzwoń do swojego okulisty w Berryessa. Biorąc pod uwagę obecny kryzys koronawirusowy, prosimy pacjentów o kontakt telefoniczny przed stawieniem się w gabinecie Dr. Lim, ponieważ pozwoli to personelowi ocenić Twój stan i odpowiednio przygotować się do wizyty.

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Wiele osób noszących soczewki kontaktowe zastanawia się nad przejściem na okulary, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Noszenie okularów może zapewnić dodatkową warstwę ochronną, jeśli ktoś na Ciebie kaszlnie; miejmy nadzieję, że zakażona kropla trafi w soczewkę, a nie w oko. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ wirus może przedostać się do oczu przez odsłonięte boki, górną i dolną część oprawek. W przeciwieństwie do specjalistycznych okularów ochronnych, okulary nie są uważane za bezpieczny sposób ochrony przed koronawirusem.

Soczewki kontaktowe i COVID-19

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o umyciu rąk przed ich zdjęciem lub założeniem. Rozważ zamówienie 3-6 miesięcznego zapasu soczewek kontaktowych i płynów; niektóre salony oferują dostawę soczewek kontaktowych i płynów do domu. Na tym etapie nie ma rekomendacji, aby nosić soczewki jednodniowe zamiast miesięcznych.

Nie zmieniaj marki soczewek kontaktowych ani płynu do ich pielęgnacji, chyba że zaaprobuje to Twój optometrysta lub optyk.

Regularnie dezynfekuj okulary

Niektóre wirusy, takie jak koronawirus, mogą pozostawać na twardych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni. Następnie mogą być przenoszone na palce i twarz osoby noszącej okulary. Osoby, które noszą okulary do czytania ze względu na prezbiopię powinny być jeszcze bardziej ostrożne, ponieważ zazwyczaj muszą częściej dotykać swoich okularów w ciągu dnia, a osoby starsze są bardziej podatne na powikłania związane z wirusem COVID-19. Delikatnie umyj soczewki i oprawki ciepłą wodą z mydłem, a następnie wysusz okulary ściereczką z mikrofibry.

Zaopatrz się w leki okulistyczne

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w ważne leki, w tym leki do oczu, aby przetrwać w razie konieczności poddania się kwarantannie lub gdy zabraknie zapasów. Nie dla wszystkich może to być możliwe ze względu na ograniczenia ubezpieczeniowe. Jeśli nie możesz zrobić zapasów, pamiętaj, aby poprosić o uzupełnienie jak najszybciej i nigdy nie czekaj do ostatniej chwili, aby skontaktować się z apteką.

Ważne jest, abyś nadal stosował się do zaleceń lekarza dotyczących wszystkich leków.

Urządzenia cyfrowe i przemęczenie oczu

W takich chwilach jak ta, ludzie mają tendencję do korzystania z urządzeń cyfrowych częściej niż zwykle. Zwróć uwagę na zmęczenie, ból oczu, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub bóle głowy, które są objawami zespołu widzenia komputerowego, jeśli nasilają się w wyniku intensywnego korzystania z urządzeń cyfrowych i mogą wskazywać na potrzebę wypisania nowej recepty w najbliższej przyszłości. Zazwyczaj nie jest to pilne, ale jeśli nie jesteś pewien, możesz zadzwonić do naszego gabinetu okulistycznego.

Dzieci i urządzenia cyfrowe

W tym czasie Twoje dzieci mogą częściej oglądać telewizję i korzystać z komputerów, tabletów i smartfonów, a także przez dłuższy czas. Syndrom widzenia komputerowego, wspomniany powyżej, może dotyczyć również dzieci. Zalecamy ograniczenie czasu korzystania z ekranu przez dzieci do maksymalnie 2 godzin dziennie, choć to zrozumiałe, że w tych okolicznościach trudno jest to kontrolować.

Spróbuj nakłonić dziecko do robienia 10-15 minutowych przerw co godzinę i zaprzestań korzystania z ekranu na co najmniej 60 minut przed snem.

Dzieci i zabawy na świeżym powietrzu

Należy przestrzegać lokalnych wytycznych i instrukcji dotyczących zabaw na świeżym powietrzu dla swoich dzieci. Jeśli to możliwe, dla rozwoju wzroku korzystne jest spędzanie 1-2 godzin dziennie na świeżym powietrzu.

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.