Co warto wiedzieć o soczewkach progresywnych?

Zdecydowana większość osób zmagających się z wadami wzroku decyduje się na stosowanie okularów jednoogniskowych po to, aby polepszyć jakość widzenia. Mogą być to zarówno okulary przeznaczone do czytania z bliska, jak i do patrzenia w dal. Przez długi czas właśnie taka forma korekcji wzroku jest zresztą uznawana za wystarczającą, już jednak w okolicach naszych czterdziestych urodzin możemy mieć do czynienia z pierwszymi poważniejszymi problemami. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie zmieniające swój kształt podczas czytania zaczynają być zmęczone, a tym samym spoglądanie na przedmioty znajdujące się w niewielkim oddaleniu staje się coraz poważniejszym wyzwaniem.

Jest to proces naturalny, choć wcale nie oznacza to, że dzięki temu można go z większą łatwością zaakceptować. Soczewka progresywna to taka, w przypadku której wartość dioptrii płynnie dostosowuje się do wygodnego widzenia bez względu na odległość. Soczewki tego typu zapewniają więc ostre widzenie bez względu na odległość, okazują się więc wystarczające na cały dzień użytkowania. Nie ma przy tym żadnej wyraźnej linii podziału, sama soczewka jest bowiem jednolita.

Soczewki narodziły się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku i od tego momentu ich jakość ulega systematycznej poprawie. Ich zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po soczewki progresywne. Ich górna cześć sprawia, że możliwe jest ostre widzenie odległych przedmiotów, a dolna umożliwia wygodne czytanie. Ciekawa jest środkowa część soczewki, to bowiem właśnie ona pozwala na delikatne przejście od tego, co znajduje się w oddaleniu do tego, co jest blisko.

Autor

Dominika Nowak

Optyk- Kraków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.