Nocą bez ekranów: Czy należy egzekwować tę zasadę w moim gospodarstwie domowym?

Powszechną praktyką jest odpoczywanie po długim dniu w łóżku i przeglądanie mediów społecznościowych, granie w Candy Crush, czytanie najnowszych wiadomości lub sprawdzanie poczty elektronicznej po raz ostatni przed pójściem spać. Tuż przed zaśnięciem ustawiamy alarm w telefonie i w końcu przewracamy się na drugi bok, by zasnąć. Potem zasypianie nie zawsze jest takie łatwe. Przecież jesteś wyczerpany, więc dlaczego nie możesz zasnąć?

Ta powszechna tendencja do doświadczania bezsenności nasila się z biegiem lat, a przyczyn tego zjawiska jest wiele. Przyczyny mogą obejmować problemy ze zdrowiem psychicznym, zmiany hormonalne i stres. Innym powodem, który należy wziąć pod uwagę, jest narażenie na niebieskie światło diod LED, które powoduje obniżenie poziomu melatoniny i prowadzi do problemów ze snem.

Wszyscy jesteśmy przyklejeni do naszych telefonów, więc jesteśmy stale narażeni na działanie niebieskiego światła. Niebieskie światło emitowane jest także przez telewizory, komputery, tablety, a nawet żarówki LED. Nie wszystkie rodzaje niebieskiego światła są jednak złe, ponieważ rano może ono pomóc nam się obudzić. Z drugiej jednak strony, może ono powodować problemy z zasypianiem.

Korzystanie z telefonów w nocy pobudza nasz umysł, przez co trudno nam się skupić na zasypianiu. Wszyscy doświadczyliśmy tego, że przeglądając strony w telefonie, podnosimy wzrok i jesteśmy zszokowani, że minęła kolejna godzina.

Wielu rodziców wprowadza w swoich domach zasadę "żadnych ekranów w nocy", odbierając dzieciom telefony komórkowe, tablety, gry komputerowe, telewizory i komputery przynajmniej na godzinę przed snem. W ten sposób rodzice zmniejszają narażenie dzieci na działanie niebieskiego światła i poprawiają ich nawyki związane ze snem. Lekarze zalecają tę praktykę.

Zamiast zasypiać oglądając telewizję, zachęć rodzinę do zasypiania przy ulubionej książce. Ustanowienie zdrowej rutyny przed snem, polegającej na myciu zębów, kładzeniu się spać i odkładaniu telefonów komórkowych, jest zdrową praktyką dla wszystkich.

Czynności takie jak media społecznościowe czy gry wideo mogą wywoływać niepokój, który utrudnia zasypianie. Pozbywając się tych czynności i wybierając te, które sprzyjają zasypianiu, prowadzisz zdrowszy tryb życia i dbasz o zdrowy sen.

Innym sposobem ochrony przed negatywnym wpływem niebieskiego światła z diod LED jest noszenie soczewek z niebieskim światłem. Ta nowa technologia okularów została zaprojektowana tak, aby blokować negatywne działanie niebieskiego światła i zapobiegać zmęczeniu oczu. BlueTech oferuje szeroką gamę soczewek chroniących przed niebieskim światłem, dzięki którym możesz mieć najlepszy sen.

Znajdź BluTech w pobliżu

Autor

Bartosz Fiołek

Projektant soczewek progresywnych - Łódź.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.