Wszystko co powinieneś wiedzieć o parametrach soczewek kontaktowych?

Wielu producentów soczewek przy każdym wyborze daje nam kilka różnych propozycji. Jak więc wiedzieć jakie soczewki wybrać, o tym właśnie postaramy się powiedzieć.

Jak przygotowane są soczewki?

Pierwsze z nich były przygotowane z użyciem hydrożelu. Obecnie stosuje się materiał łączący hydrożel z silikonem, w opisach jakie znajdziemy odnośnie materiałów są różne dopiski. Największe różnice będą związane z tym jak wygląda tleno- przepuszczalność oraz w jakim stopniu taka soczewka jest uwodniona. Poszczególne materiały różnić się mogą również skłonnością do gromadzenia białkowych osadów a także innymi dodatkowymi elementem, które będą skutecznie gwarantować nam ochronę naszego oka.

Parametr uwodnienia

uwodnienie to określenie w jakim procencie soczewka będzie się składać z wody. Soczewki mogą mieć od 24 do nawet 95% wody. Dzieli się na trzy działy, a więc niskie nasycenie wodą, średnie i wysokie.

Tleno-przepuszczalność

Parametr Dk (tleno-przepuszczalność) będzie nam określał jak dużo tlenu przechodzi przez soczewkę, by dotrzeć do rogówki. Jest to ważne, ponieważ rogówka nie ma swoich naczyń krwionośnych i będzie korzystać z tlenu jaki będzie docierać z powietrza. Gdy oko będzie zamknięte tego tlenu nie będzie. Z tego powodu właśnie nie używamy soczewek nocą.

Tleno-przepuszczalność jest uzależniona od tego jaka będzie grubość soczewki a także stopień uwodnienia co będzie związane z tym, że dochodzi do różnych zmian w zakresie tego parametru. Wartością ważną dla użytkownika nie będzie sama przepuszczalność ale DK/t a wiec z wzięciem pod uwagę tego jaka jest grubość soczewki. Ogólnie im więcej tlenu będzie przechodzić tym lepiej dla naszego oka. Soczewkę trzeba dopierać tak, by zagwarantować sobie również możliwość jej sprawnego umieszczenia na oku. Jeśli chodzi o propozycje hydrożelowe to w dużej mierze przepuszczanie tlenu będzie powiązane z uwodnieniem. Gdy weźmie się pod uwagę materiały silikonowo – hydrożelowe to może się okazać, że ten stopień uwodnienia ma już mniejsze znaczenie.

Oczywiście komfort użytkownika to sprawa indywidualna i każdy może w innych propozycjach skorzystać z takich możliwości. Jedni wolą wysoką przypuszczalność przy niskim nawodnieniu, inni mogą wybrać rozwiązania odwrotne. Niezależnie od tego co jest dostępne warto zapoznać się z tymi propozycjami.

Soczewki korekcyjne - typy

W ramach korekcji wad wzroku można podzielić soczewki na trzy podstawowe grupy. Przeznaczone są dla krótko oraz dalekowidzów. Każda dostępna soczewka ma dokładny zakres korekcji podany na opakowaniu i pod tym kątem będzie można ją sprawdzać. jeśli ktoś będzie miał dużą wadę wzorku to taki element sprawdzenia wady może mieć istotne znaczenie. Pojawiają się obecnie różnorakie propozycje soczewek, które można dopasować do siebie. Takim najnowszym rozwiązaniem będą progresywne soczewki, które są atrakcyjne, ponieważ można mieć jeden rodzaj i w każdej pozycji widzi się doskonale. Od strony praktyczne to dobre rozwiązanie, ale będzie generować poważne koszty.

Te soczewki jakie będziemy chcieli wybierać trzeba sprowadzać pod kątem krzywizny bazowej czy średnicy, by to dopasowanie było udane. Trzeba również pamiętać, że soczewki dzielą się pod kątem tego jak długo będzie można ich używać. I znajdziemy takie, które są jednorazowe jak i też takie do noszenia przez miesiąc bez zmiany. Niezależnie od tego na co będziemy się decydować zakupu warto dokonywać z dobrego źródła, kupując takie soczewki, co do których będziemy pewni ich jakości i będziemy mogli bez obaw je wykorzystywać.

Autor

Aneta Guni

Okulista z wieloletnim doświadczeniem - Warszawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 563-569-168

E-mail: kontakt@pc-max.pl

ul. Wiejska 45 ,
36-895 Kraków

Partnerem serwisu jest hurtownia optyczna AVM Lens, dystrybutor wysokiej jakości okularów do komputera oraz soczewek kontaktowych.